"Czytajmy dramaty!" w Jeleniogórskim Centrum Kultury
2015-10-17Zakończył się I etap Konkursu „Czytajmy dramaty!”. Jury złożone z sześciorga aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy pod przewodnictwem Katarzyny Dworak postanowiło spośród nadesłanych tekstów wybrać utwór Cormaca McCarthy’ego Sunset limited. Powieść w formie dramatu w przekładzie Roberta Sudoła. Swój wybór jurorzy uzasadnili stwierdzeniem, że konkurs powinien służyć raczej prezentacji dramatów nie dość znanych a wybitnych niż np. przypominaniu klasyki.

Tekst zostanie zaprezentowany publicznie w formie czytania na scenach Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (16 października o godz. 18.00), Jeleniogórskiego Centrum Kultury (17 października o godz. 18.00) oraz Teatru Lalek i Aktora w Wałbrzychu (18 października o godz. 18.00) .
Cormac McCarthy (ur. 1933) to jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, scenarzysta i dramaturg. Jego teksty często trafiają na sceny i ekrany. Z sukcesem sfilmowano np. powieści To nie jest kraj dla starych ludzi (reż. E. i J. Coen, 2007), oraz Drogę (reż. J. Hillcoat, 2009). Sunset limited, dramat z roku 2006, będący w istocie wielką, pasjonującą rozmową o sensie życia, sfilmował w 2011 roku Tommy Lee Jones, grając w nim u boku Samuela L. Jacksona.

Czytanie Sunset limited wyreżyseruje Magdalena Miklasz, aktorka i reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na scenach Krakowa, Warszawy i innych miast zrealizowała dotąd m.in. Siłę przyzwyczajenia T. Bernharda w warszawskim Teatrze Ateneum (2012), Dom Bernardy Alba F. G. Lorki w poznańskim Teatrze Nowym (2013), Mistrza i Małgorzatę wg powieści M. Bułhakowa w warszawskim Teatrze Dramatycznym i białostockim teatrze Malabar Hotel (2014). Jest laureatką nagrody głównej na Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu za spektakl Przemiana wg F. Kafki (2011), Talentów Trójki (2012) oraz nagrody reżyserskiej na XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu za spektakl Sprawa Dantona. Samowywiad (2013), który wystawiła w Teatrze Malabar Hotel w Białymstoku. Od dekady corocznie reżyseruje w podkarpackim Dynowie spektakl będący owocem pospolitego ruszenia lokalnych miłośników sceny.

W czytaniu Sunset limited wystąpią legniccy aktorzy: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Zuza Motorniuk, Rafał Cieluch, Mateusz Krzyk i Paweł Wolak.

Jeleniogórskie Centrum Kultury
17 października o godz. 18.00
Sala Widowiskowa JCK
WSTĘP WOLNY


jck
jck

Strona główna Firma Polityka Prywatności Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009