Duety
2015-05-29

Oto nowy, ciekawy projekt Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Pomysłodawcy i realizatorzy podjęli próbę połączenia w pary – tytułowe „duety” – czterech dyscyplin artystycznych: fotografii z witrażem i ceramiki z muzyką.

W przypadku fotografii i witrażu nie jest to połączenie zaskakujące – są to przecież sztuki plastyczne. Oba człony tego duetu pozostały niezależne, choć powiązane – za pomocą starych technik fotograficznych wykonywano zdjęcia zabytkowych obiektów Jeleniej Góry, Jelenią Górę przedstawiają również powstałe podczas projektu, wykonane w technice Tiffany`ego, witraże. W niektórych witrażach użyto także fragmentów wywołanych zdjęć. Do fotografowania służyły aparaty otworkowe i wielkoformatowe, negatywy wywoływano w technikach cyjanotypii, kalitypii i gumy.

Jak jednak połączyć ceramikę i muzykę? Nie inaczej, niż tworząc ceramiczne instrumenty muzyczne! Po kilku próbach pomysłodawca projektu, p. Mirosław Kulla zdecydował się na duże formy – postanowił, że uczestnicy wykonają bębny ceramiczne, które następnie odegrają – dosłownie – kluczową rolę w warsztatach muzycznych. Tu duet stał się jednością, powstanie jednego warunkowało przeprowadzenie drugiego.

Kolejnym duetem, z którego istnienia realizatorzy zdali sobie sprawę dopiero w trakcie, jest duet narodów – uczestniczący w pracach artyści to Czesi i Polacy. Ten duet również okazał się zgrany.

Zapraszamy do oglądania zdjęć. Przedstawiają one, niestety, tylko dwa i pół duetu – dźwięki afrykańskich bębnów udu usłyszeć można dopiero zamknąwszy oczy…

Projekt „Duety" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Przekraczamy Granice.
jck
jck

Strona główna Firma Polityka Prywatności Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009