WAKACJE ZE SZTUKĄ czyli warsztaty artystyczne dla dzieci pt. „9 OPOWIEŚCI”
2015-03-08

Wakacyjny wypoczynek dla dzieci przebywających w mieście organizowany jest przez całe wakacje przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Program adresowany jest do dzieci w wieku 6 – 10 lat. Warsztaty wspierane są i dofinansowane przez Miasto Jelenia Góra.

• Zapisy rozpoczynają się w dniu 4 maja 2015 r.
• Turnusy obejmują tygodniowe zajęcia tematyczne, opracowane i realizowane przez fachową kadrę instruktorską i pedagogiczną
• Zapisów można dokonywać osobiście (w sekretariacie JCK przy ul. 1 Maja 60) lub telefonicznie (75 64 23 880 … 881)
• Zajęcia odbywają się w siedzibie JCK przy ul. 1 Maja 60 w godzinach 8:00 – 16:00
• Cena za tydzień – 120 zł oraz 40 zł dla dzieci legitymujących się Kartą Dużej Rodziny
• W kosztach wliczone są: materiały plastyczne, koszty obiadów, wycieczek, honorarium dla opiekunów, bilety.

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE CHĘTNE DZIECI

LETNIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE – DZIEWIĘĆ OPOWIEŚCI
Tygodniowe tematy zajęć:

1 - 29.06. – 03.07. - Mapy – czyli obrusy do czytania i oglądania
2 - 06.07. – 10.07.- Cztery zakątki świata – japoński żuraw – aztecki kalendarz - aborygeńskie malarstwo, indonezyjski teatr cieni
3 - 13.07. – 17.07.- Podróże ze sztuką – maski Majów, peruwiańskie korale, afrykańskie totemy
4 - 20.07. – 24.07.- Jak pies z koniem
5 - 27.07. – 31.07.- W świecie księżniczek i rycerzy
6 - 03.08. – 07.08.- Raz na sportowo
7 - 10.08. – 14.08.- Szklana menażeria
8 - 17.08. – 21.08.- Cuda natury
9 - 24.08. – 28.08.- Bezpiecznie przez cały rok

OPOWIEŚĆ PIERWSZA

MAPY, CZYLI OBRUSY DO CZYTANIA I OGLĄDANIA
29 czerwca – 3 lipca 2015

„Mappa” – po łacinie znaczy obrus. Takie kolorowe obrusy różnych bytów, nie tylko ziemi, dzieci będą tworzyły. Na mapie Jeleniej Góry wyznaczą trasę dojścia ze swojego domu do różnych ważnych miejsc. Z istniejących map stworzą nowe nieistniejące światy. Odczytają kolory na mapach przyrodniczych. Być może stworzymy mapę swojego pokoju, więc warto go wcześniej posprzątać. Popatrzymy na mapę, jak na niezwykły obraz, dzieło sztuki i nauki i wyobraźni. Zobaczymy reprodukcje XVI- i XVII-wiecznych map świata i nieba, zastanowimy się, czym różnią się od współczesnych.

OPOWIEŚĆ DRUGA

CZTERY ZAKĄTKI ŚWIATA
6 – 10 lipca 2015

Pierwszym ciekawym miejscem, które odwiedzimy będzie Japonia. Symbolem tego kraju jest żuraw. Japończycy uważają go za symbol szczęścia. To najpopularniejszy obok gałązki kwitnącej wiśni temat dekoracyjny Japonii. Kultura tego niezwykłego kraju w pigułce.
Drugie spotkanie to Mezoameryka, gdzie poznamy aztecki kalendarz – jego odmienne zasady działania. Udamy się również do Australii i tak jak Aborygeni kropkowaną techniką malowania spróbujemy zaznaczyć w przyrodzie swoje miejsce.
Na zakończenie odwiedzimy Indonezję i tam poznamy lalkę rzucającą cienie i opowiadającą najstarsze historie w teatrze.

OPOWIEŚĆ TRZECIA

PODRÓŻE ZE SZTUKĄ
13 – 17 lipca 2015


Warsztat poświęcony kulturom świata. Poprzez zabawę, zajęcia plastyczne, opowieści, dzieci będą miały okazję poznać życie ludzi z różnych zakątków ziemi. Współczesny świat to ciągłe zmiany, migracje, podróże, warto więc kształtować postawę otwartości już od najmłodszych lat. Na tym warsztacie możemy pozyskać wiele wiadomości o obcych kulturach, ale przede wszystkim osobiście doświadczyć sztuki. Zawędrujemy w najdalsze zakątki świata. Stworzymy maski Majów, dowiemy się jakie bóstwo czcili, co to znaczy „błękit Mjów”, stworzymy peruwiańskie koraliki, a także zaczarujemy wiat własnoręcznie wykonanym totemem afrykańskim.

OPOWIEŚĆ CZWARTA

JAK PIES Z KONIEM
20 – 24 lipca 2015

Głównym i najważniejszym celem warsztatu jest rozbudzenie u dzieci uczuć proekologicznych poprzez bliskie spotkanie ze światem zwierząt. Pies i koń – przedstawiciele dwóch przeciwstawnych sobie gatunków, naturalni wrogowie, a okazuje się, że wraz z człowiekiem mogą tworzyć zgodne stado. Wspólnie z dziećmi odpowiemy sobie na pytanie, czy jest to możliwe w „ludzkim stadzie”? Obserwacja i możliwość spotkania z psem i koniem, ich umiejętności i inteligencja. Na pewno odwiedzimy stajnię.

OPOWIEŚĆ PIĄTA

W ŚWIECIE KSIĘŻNICZEK I RYCERZY
27 – 31 lipca 2015

Głównym celem warsztatu jest przybliżenie obyczajów rycerskich. Przeniesiemy się w czasy średniowiecza, poznamy rycerski kodeks, cel turniejów rycerskich, stroje z epoki, a także codzienne życie rycerzy i księżniczek. Zastanowimy się, czego nauczył współczesnych ludzi ten miniony świat, oraz co dzisiaj znaczy rycerskość. Dziewczynki stworzą przepiękne korony, a chłopcy tarcze obronne. Temat fascynujący dla wielu dzieci. Zdobędziemy też Zamek Chojnik (na własnych nogach).

OPOWIEŚĆ SZÓSTA

RAZ NA SPORTOWO
3 - 7 sierpnia 2015

Warsztat ten będzie miał na celu rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, kształcenie umiejętności współpracy w grupie i komunikacji. Poprzez zabawę poznamy ciekawe dyscypliny sportowe, sprawdzimy, czy jest możliwe połączenie sportu ze sztuką, dowiemy się gdzie w naszym mieście można aktywnie spędzić czas. Spotkamy się ze znaną paraolimpijką, która opowie, jak sport pomógł jej w przezwyciężaniu choroby.

OPOWIEŚĆ SIÓDMA

SZKLANA MENAŻERIA
10 - 14 sierpnia 2015

Bohaterami tej opowieści będzie szkło. Dzieci poznają tradycje szklarskie naszego regionu. Wykonają same ozdoby ze szkła, będą też je malować. Magię i niezwykłość tego materiału będzie można zaobserwować w niezwykłej pracowni p. Magdy Kuźniarz (artystki z Wolimierza). Tam też odbędą się warsztaty przygotowane specjalnie dla naszej grupy. Podczas tego warsztatu nie możemy nie odwiedzić Muzeum Karkonoskiego i zobaczyć największą w Polsce kolekcję szkła ozdobnego.

OPOWIEŚĆ ÓSMA

CUDA NATURY
17 – 21 sierpnia 2015

Niezwykłość świata przyrody. Umiejętność przyglądania się temu świata. Pokażemy dzieciom na czym polega florystyka, jak wykonać ozdobną kulę z mchu. Jak przygotować owocowe przekąski, tak, aby były nie tylko smaczne ale i piękne. Będziemy na wycieczce w lesie i tam wykonamy leśnie mandale. Odwiedzimy też niedawno otwarty japoński ogród w Przesiece.

OPOWIEŚĆ DZIEWIĄTA

BEZPIECZNIE PRZEZ CAŁY ROK
24 - 28 sierpnia 2015

Umiejętności nabyte na tym warsztacie przydadzą nam się przez całe życie. Dzieci poznają podstawy pierwszej pomocy. Odwiedzimy straż pożarną i porozmawiamy z pracownikami GOPRu. Liczymy na pomoc policji i straży miejskiej. Obiecujemy też dużo zabawy, zajęcia sportowo-ruchowe. Jeśli to tylko będzie możliwe to zaprosimy instruktorów aikido i tai-chi.

jck
jck

Strona główna Firma Polityka Prywatności Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009