FOTOGRAFICZNE FASCYNACJE 2
2015-02-14

FOTOGRAFICZNE FASCYNACJE 2
Wystawa Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego

14.02.2015, godz. 17:00
Galeria pod Brązowym Jeleniem

JCK, ul. 1 Maja 60 - WSTĘP WOLNY

Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne istnieje od ponad 50-lat, przy czym na początku przez 17 lat nie miało własnej siedziby a tym bardziej galerii. Pomimo tego, już od pierwszych lat JTF postanowiło prezentować swoje wystawy we wszelkich możliwych miejscach, które nadawały się do tego celu. Potem, wraz z nastaniem „nowej ery'' dla Towarzystwa, tj. kiedy doczekało się swojej siedziby (przy ul. Podwale 1a), od razu postanowiono zorganizować tam choć niewielką galerię wystawienniczą. Była ona niezbędna, zarówno dla potrzeb prezentowania własnych wystaw, jak i wystaw sprowadzanych.
Galeria ta była swoistym poligonem doświadczalnym, szczególnie dla tych, którzy mieli tam swoje pierwsze wystawy, jak również poligonem dla tych, którzy ćwiczyli się w organizowaniu wystaw. Poza tym, służyła ona wszystkim, gdyż oglądanie fotografii mimowolnie szkoli oko, zmysł estetyki a nawet zwraca uwagę na techniczne aspekty zdjęć. Pomimo, że JTF stało się już samodzielne pod względem wystawiania swoich prac i goszczenia autorów z kraju i zagranicy, nie znaczy, że nie musiało czasami korzystać z innych miejsc wystawienniczych. Tak też było, kiedy pojawiały się potrzeby zaprezentowania większych wystaw, jak choćby tych z okazji jubileuszy.
Wyjście z wystawami poza własną galerię ma też te plusy, że w innych miejscach oglądają je dodatkowo inna publiczność, a prezentacje w nowych wnętrzach nadają im nieco innej aury niż w własnej, dobrze znanej galerii. Jest też okazja do pozyskania nowych sympatyków fotografii, którym JTF być może przypadnie do gustu.
Tak jak bywało już niekiedy w przeszłości, wystawa JTF pojawia się znów w gościnnych progach dla sztuk wszelkich Galerii Pod Brązowym Jeleniem. To zapewne dobrze wróży dla dalszej współpracy pomiędzy Towarzystwem a Galerią, gdzie - jak dotąd - zawsze odczuwany był sprzyjający klimat do takiej współpracy. Miejmy nadzieję, że wyzwoli to jeszcze większy potencjał twórczy wśród prezentujących się Autorów
a oglądającym sprawi wiele satysfakcji z oglądania naszych wystaw.
Jan Foremny

Autorzy fotografii:
Tadeusz Biłozor, Wojciech Bykowski, Jan Foremny, Piotr Garbat, Daniel Gustowski, Teodor Gutaj, Janusz Karcz, Piotr Matyga, Janina Peikert, Kazimierz Pichlak, Ignacy Pilch, Janusz Pytel, Marek Rawski, Stanisława Stecko, Jacek Szczerbaniewicz, Jerzy Wiklendt, Jolanta Wilkońska, Jerzy Zając.

Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne (JTF)
ul. Wojska Polskiego 37, Jelenia Góra; e-mail: jtf@jtf.com.pl; www.jtf.com.pl
jck
jck

Strona główna Firma Polityka Prywatności Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009