SZTUKA BEZ GRANIC
2014-11-06

„Sztuka bez Granic” to projekt realizowany wspólnie przez Jeleniogórskie Centrum Kultury w Jeleniej Górze oraz Dom Kultury Jilm w Jilemnicach (Czechy).
Projekt polega na realizacji po obu stronach granicy kilku wydarzeń kulturalno-edukacyjno-rekreacyjnych, skierowanych do różnych grup uczestników – potencjalnie wszystkich mieszkańców obu miast. Wydarzenia te mają na celu wzmocnienie kontaktów i współpracy. Uczestnicy mają możliwość poznania się, integracji i współpracy. W ramach projektu odbywają się warsztaty artystyczne oraz programy kulturalne podczas jarmarków.
W ostatnim tygodniu listopada (24 - 28.11.) odbędą się warsztaty rzemiosła artystycznego dla dorosłych. Grupa 40 uczestników z Polski i Czech będzie pracowała w warsztatach witrażu, ceramiki, drewna i drutu. W każdej grupie warsztatowej będzie brało udział 5 Czechów i 5 Polaków. Efekty pracy warsztatowiczów będzie można zobaczyć podczas Jarmarku Świątecznego, który odbędzie się w dniach 13 – 14 grudnia w JCK przy ul. 1 Maja 60.

DREWNIANE ANIOŁY, SZOPKI, KAPLICZKI, PTASZKI , GWIAZDKI …
Deski drewniane - ich historia, faktura, kolor, gładkość, funkcja którą pełniły do tej pory….Siła i moc drewna. Praca z tym materiałem jest wyjątkowo piękna i wdzięczna, chociaż wcale nie najłatwiejsza i wymagająca od uczestników również wysiłku fizycznego. Warsztat, który Państwu pragnę zaproponować, to poszukiwanie form w drewnie. Nie jest to warsztat rzeźbiarski (chociaż i takie elementy może zawierać). Tegoroczna praca nie skupia się na jednym temacie, uczestnicy będą mogli wykonać wiele przedmiotów drewnianych, bądź też wykonają jeden z nich. Wszystkie projekty związane będą z obrzędowością świąt Bożego Narodzenia, z ludowymi wzorami, które kojarzą się z tym czasem, archetypami, symbolami. Inspiracją dla uczestników może być również temat główny warsztatów WOKÓŁ STOŁU, a więc wykonanie takich form, które na świątecznym stole mogą się znaleźć. Wycinanie z drewna (wyrzynane na płasko formy) będą następnie malowane i łączone z innymi materiałami. Czekają nas collagowe eksperymenty, fakturalne zabawy, gdzie jednak drewno i jego piękno odgrywać będzie pierwszoplanową rolę. Uczestników tego warsztatu proszę o zgromadzenie osobistych emocjonalnych przedmiotów (koronek, materiałów, guzików, koralików, mogą to być również deski) którym zechcą nadać nowe życie. Czeka nas niezwykła, kreatywna podróż, ale też podróż bardzo osobista i emocjonalna na którą nie każdy jest gotowy.

NACZYNIA NA STÓŁ WIGILIJNY
W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Część naczyń na te potrawy będziemy mogli wykonać własnoręcznie. W trakcie warsztatów uczestnicy zaprojektują oraz wykonają własne zestawy naczyń na stół wigilijny, komplet może obejmować paterę na potrawy z ryb /karp w galarecie....mniam!/, półmisek na marynowane śledzie, misę na kapustę z grzybami, pojemnik z pokrywką na pierniki, a do dekoracji stołu wazon na świąteczny stroik. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać do 6 elementów we własnym ceramicznym zestawie świątecznym. Do zdobienia ceramiki użyjemy szkliw wypalanych w temp. 1150 – 1200 o stonowanych kolorach. Do dyspozycji będzie glina kamionkowa z drobnym szamotem w kolorach: żółto-kremowym oraz ciemno ceglastym. Wszystkie naczynia będą wykonywane ręcznie w technice lepienia z „wałków” oraz „plastrów”. Naczynia będą w pełni użytkowe: w piekarniku jako forma do ciasta czy brytfanna do zapiekanych gołąbków a po sytej kolacji będzie można je umyć w zmywarce.

LAMPION – KWIAT MROZU
Gdy światem rządzi noc a mrok wkrada się we wszystkie zakamarki dnia, to otoczenie staje się zastygłe, zmrożone w oczekiwaniu na światło. I właśnie wtedy, podczas warsztatów witrażowych, będziemy światłoczuli, by przezwyciężyć ciemność wykonując szklane lampiony. Będą one nawiązywać do zimowych impresji i mroźnych opowieści ponieważ szkło jest jak tafla lodu, którą we właściwy sposób ocieplimy by zaczarować rzeczywistość. Niech rozświetli się szkło na bożonarodzeniowym stole. Każdy z uczestników otrzyma jedną metalową konstrukcję lampionu i przestrzenie wypełni wykonując cztery witraże techniką „Tiffany”. W pierwszym etapie pracy wykonamy unikatowe faktury na szkle, które wykonamy w piecu wypalając je w temperaturze 800 stopni C. W większości wykorzystywać będziemy szkło bezbarwne o różnych fakturach by w pełni nawiązać do zmrożonej tafli lodu. I tak, trochę się potniemy, poszlifujemy, owiniemy, polutujemy, by na koniec zaświecić.

DRUTY + MALOWANIE TKANINY
Zapisy na warsztaty w sekretariacie JCK, ul. 1 Maja 60, tel. 75 64 23 880 … 881 do dnia 14.11.2014 r. Zajęcia odbywają się w ciągu 5 dni w godzinach 9.00 – 17.00 w sali JCK przy ul. 1 Maja 60. Ilość miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

13 i 14 grudnia w godzinach 10.00 – 17.00 w salach Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60 odbędzie się Jarmark Świąteczny po Jeleniogóralsku. Będzie na nim można zobaczyć polskie i czeskie cuda i cudeńka, prześliczne przedmioty wykonane ręcznie przez artystów i rzemieślników, szklane gwiazdki, anioły wykonane z przeróżnych materiałów plastycznych, piernikowe domki, stroiki, zabawki, lniane serwety i ubrania. Zobaczyć i – oczywiście – kupić. Nie zabraknie także smakowitych wigilijnych pyszności! Zobaczymy i usłyszymy polskie i czeskie zespoły artystyczne. Podczas jarmarku będzie można również zobaczyć pokazy rzemiosła artystycznego w wykonaniu gości z Czech i Polaków oraz pokaz specjalny – wypał ceramiki raku.

Projekt „Sztuka bez Granic” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013.
jck
jck

Strona główna Firma Polityka Prywatności Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009