„CZAS NA JAZZ” - polsko-czeskie spotkania młodych muzyków jazzowych
2014-10-24

Pod takim hasłem odbędzie się w dniach 25 - 26 października w Jeleniej Górze konkurs dla młodych zespołów jazzowych. Dwudniowy konkurs ma pokazać młody polski i czeski jazz w jego najróżniejszych konfiguracjach począwszy od występu polskiego duetu Backspace aż po czeski 20-osobowy big band Factorial! Orchestra. Młodzi muzycy będą wspólnie pracować oraz doskonalić warsztat podczas prób i koncertów konkursowych w profesjonalnych warunkach scenicznych.
Na przestrzeni lat podczas konkursu odbywającego się równolegle z Międzynarodowym Krokus Jazz Festiwal wystąpiło ponad 100 młodych zespołów. Wśród laureatów znaleźli się tacy muzycy jak: Adam Bałdych - dziś jeden z czołowych skrzypków w Europie, idący śladami legendarnego polskiego skrzypka Zbigniewa Seiferta, saksofonista Maciej Obara - jeleniogórzanin rozchwytywany obecnie przez największe festiwale w Europie, pianista Piotr Orzechowski - jeden z najzdolniejszych muzyków krajowej i europejskiej sceny jazzowej współpracujący z twórcami spoza jazzu, m.in. Krzysztofem Pendereckim.

W ramach tegorocznego konkursu, będącego częścią większego projektu o nazwie „Czas na Jazz” będą Państwo świadkami występów konkursowych zespołów jazzowych z Polski i Czech. W sobotę 25 października o godzinie 12.00 na głównej scenie wystąpią: Pałka/Mika Quartet, Jazztelmeni, Derlak/Trąbczyński/Szablowski Trio, Dorota Zygadło Quintet oraz dwa czeskie zespoły Blue Apple i Ostrich Quartet. Natomiast w niedzielę 26 października o godzinie 11.00 na tej samej scenie pojawią się w konkursie: Vehemence Quartet, Weezdob Collective, Kamil Piotrowicz Quintet, Tomasz Wendt Group, Bartosz Dworak Quartet, Szymon Białorucki Quartet, Backspace oraz dwa czeskie zespoły: siedmioosobowy Black Buřiňos i dwudziestoosobowy Factorial! Orchestra. To jedna z niewielu okazji, żeby usłyszeć w konkursie tak duże zespoły. W dzisiejszych czasach nie są one szczególnie popularne, a w historii jazzu odgrywały ogromną rolę. Każdy solista marzy o tym, żeby wystąpić kiedyś z towarzyszeniem takiego big bandu.
Wszystkie zespoły będą rywalizować o główną nagrodę statuetkę „Złotego Krokusa”. Ich występy będzie oceniać profesjonalne Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Sadowskiego. Spotkania młodych jazzmanów z Polski i Czech podczas „Czas na Jazz” zapewne zaowocują wspólnymi projektami muzycznymi. Wszystkie koncerty konkursowe będą nagrywane w technice cyfrowej, a zarejestrowane utwory znajdą się na dwupłytowym wydawnictwie, które przeznaczone będzie do celów promocyjnych.
Koncerty konkursowe odbędą się w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej 28/30. Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania w sekretariacie JCK).
Poza koncertami ważnym akcentem projektu „Czas na Jazz” jest interesująca wystawa „Twarze Jazzu”, autorstwa Patricka Marka czeskiego fotografika jazzowego, współtwórcy Jazz World Photo, odbywającego się rokrocznie w ramach jazzowego festiwalu „Jazzinec” w czeskim Trutnowie. Wspaniałe zdjęcia „gigantów jazzu” będzie można obejrzeć w Galerii „Korytarz” JCK podczas rozpoczynającego się równocześnie z Międzynarodowym Krokus Jazz Festiwalem wernisażu już w piątek 24 października 2014 o godz. 18.00.
Natomiast w listopadzie do Trutnowa powędruje wystawa polskiego fotografa Janusza Nowackiego. Wernisaż wystawy obędzie się 5 listopada 2014 o godz. 16.00 w Muzeum Podkarkonoskim w Trutnowie, Školní 150, 541 01 Trutnov, www.muzeumtrutnov.cz.
Partnerem projektu „Czas na Jazz” jest Alternativa pro Kulturu w Trutnowie, www.jazzinec.cz.

POWIEW MŁODEGO JAZZU
HARMONOGRAM KONCERTÓW KONKURSOWYCH

25 października 2014 (sobota, godz. 12:00)
PAŁKA / MIKA QUARTET (Pl)
JAZZTELMENI (Pl)
DERLAK / TRĄBCZYŃSKI / SZABLOWSKI TRIO (Pl)
BLUE APPLE (CZ)
DOROTA ZYGADŁO QUINTET (PL)
OSTRICH QUARTET (CZ)

26 października 2014 (niedziela, godz. 11:00)
TOMASZ WENDT GROUP (PL)
WEEZDOB COLLECTIVE (PL)
KAMIL PIOTROWICZ QUINTET (PL)
VEHEMENCE QUARTET (PL)
BARTOSZ DWORAK QUARTET (PL)
SZYMON BIAŁORUCKI QUARTET (PL)
BACKSPACE (PL)
BLACK BUŘIŇOS (CZ)
FACTORIAL! ORCHESTRA (CZ)

Projekt „Czas na Jazz” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
jck
jck

Strona główna Firma Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009