Wystawa fotografii Janusza Moniatowicza „Nieborów i Arkadia”
2013-04-26

Miejsce: Galeria Muzeum „Alte Wasserkunst” w Bautzen, Wendischer Kirchhof 2
Termin: od 26 kwietnia do 22 maja 2013 r.

Jeleniogórskie Centrum Kultury wraz z Soziokulturalnym Centrum Steinhaus Bautzen wspólnie z Muzeum Techniki „Alte Wasserkunst” w Bautzen zapraszają w dniu 26 kwietnia 2013r. o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy „Nieborów i Arkadia” polskiego artysty fotografika, Janusza Moniatowicza.

Barockowa rezydencja w Nieborowie z romantycznym parkiem Arkadia były od XVIIIw. siedzibą Radziwiłłów – jednego z największych szlacheckich rodów, który odegrał wielką rolę w historii Polski.
Po II wojnie światowej utworzono tutaj Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Stał się on również miejscem pracy twórczej artystów, literatów, kompozytorów, przedstawicieli nauki. Bywali tutaj m. in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Maria Dąbrowska, Xawery Dunikowski, Sławomir Mrożek. Gośćmi Nieborowa byli: Willy Brandt, królowa Hiszpanii Zofia, Larysa Gorbaczow, prezydent USA George Bush.

Janusz Moniatowicz juz od ponad 20 lat wraca z aparatem do Nieborowa i Arkadii, pozostając pod ich niepowtarzalnym urokiem. Od lat z upodobaniem utrwala te same miejsca, za każdym razem odnajdując w nich inny koloryt i atmosferę.

„Nieborów i Arkadia – to miejsca pełne niepowtarzalnej atmosfery. Urzekły mnie od chwili, kiedy przybyłem tu po raz pierwszy. Wspaniała architektura, bogactwo przyrody wciąż dostarczają mi wielu przeżyć, których część starałem się uchwycić obiektywem” – wyznaje autor.

Nieborowskie impresje artysty – to tylko fragment z jego bogatej twórczości fotograficznej. Składają się na nią zdjęcia karkonoskich pejzaży, architektury, martwych natur oraz emocjonalnie potraktowane reportaże z pielgrzymek w polskie i europejskie miejsca kultu religijnego. Artysta uprawia również fotografią wielkoformatową, interesuje się technikami szlachetnymi oraz historią fotografii.

Janusz Moniatowicz ( ur. 1958 ) jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i Akademii Filmowej FAMU w Pradze, gdzie ukończył Wydział Fotografii Artystycznej u prof. Jana Šmoka. Tematem jego pracy magisterskiej była historia polskiej fotografii lwowskiej. Zdjęcia jego autorstwa znalazły się w szeregu publikacjach i albumach. Jest również wydawcą wielu publikacji. Jego prace znajdują się m.in.w kolekcjach: Victoria & Albert Museum w Londynie (Wielka Brytania), UMPRUM Muzeum w Pradze (Czechy), Muzeum Spisza w Lewoczy (Słowacja), Galerii Artystów w Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, BWA w Jeleniej Górze oraz w licznych zbiorach prywatnych. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz współautorem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych.
Od stycznia 2007 r. kieruje Oddziałem Karkonoskim Związku Polskich Artystów Fotografików w Jeleniej Górze.

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w konkursach i wystawach w kraju i zagranicą.
W roku 2012 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
jck
jck

Strona główna Firma Polityka Prywatności RODO Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009