Już niebawem kolejny „Powiew młodego jazzu”.
2017-10-18

Pod takim hasłem w dniach 18 – 22 października, przy okazji organizacji Festiwalu „Krokus Jazz”, odbędzie się cykl warsztatów, wystaw i koncertów popularyzujących muzykę jazzową, na polsko-czeskim pograniczu w ramach projektu „Alternatywa bez granic-warsztaty i prezentacje”. Po raz pierwszy w historii Krokusa warsztaty jazzowe trafią pod strzechy jeleniogórskich szkół. Czy prezentowany przez „zawodowców” jazz nowoorleański ewoluujący do free jazzu zainteresuje wielbicieli zespołu „One Direction”? Spróbujemy się przekonać. Pomogą nam w tym zespoły pedagogiczne szkół, które w tym roku otworzyły swoje podwoje dla jazzu: SP nr 11 im. F. Chopina, ZSO i T im. J. Śniadeckiego, SP nr 10 im. M. Skłodowskiej-Curie, ZSO nr 1 im. S. Żeromskiego i SP nr 6 im. W. Puchalskiego. Warsztaty dla muzyków, standardowo jak co roku, odbywać się będą w Klubie Kwadrat. Wspólne wieczorne muzykowanie czeskich i polskich młodych artystów, z włączającymi się do „jammowania” gwiazdami festiwalu, to już nie powiew tylko jazzowy huragan, o czym co roku mogą przekonać się najwytrwalsi słuchacze.

Podobnie zresztą jak koncerty konkursowe, które w sobotę i niedzielę, od godziny 12.00 będzie można podziwiać w Sali Widowiskowej JCK przy ul. Bankowej. Dwudniowy konkurs, który ma na celu prezentację młodych czeskich i polskich artystów jazzowych to istota i sedno projektu. Wyjątkowo wysoki poziom koncertów przysparza słuchaczom niezwykłych doznań artystycznych a u jurorów powoduje, ból głowy spowodowany koniecznością wyboru najlepszych tego dnia prezentacji. To odpowiedzialne zadanie, bo nagrodami w krokusowym konkursie, chwali się w swoich dossier coraz większa grupa liderów młodej polskiej i czeskiej sceny jazzowej. W tym roku o laur „Złotego Krokusa” rywalizować będzie 16 wykonawców wyłonionych z ponad 40 zespołów z Polski i Czech. Tych koncertów po prostu nie można przegapić.

Dopełnieniem jazzowego święta w Jeleniogórskim Centrum Kultury będą wystawy fotograficzne „Jazz World Photo” przygotowane przez naszych partnerów i przyjaciół z czeskiego Trutnova, prezentowane w galerii Korytarz oraz w przestrzeni miejskiej. Będziemy mogli podziwiać prace nagrodzone w tym prestiżowym konkursie na przestrzeni ostatnich lat. Niech zainteresuje Państwa fakt, że główna wystawa przed Jelenią Górą prezentowana była w Nowym Jorku, co z pewnością dodaje jej uroku. Sam wernisaż uświetni pokaz tańca jazzowego, będący pokłosiem wrześniowych czesko-polskich warsztatów tanecznych w Jilemnicach, a po wernisażu w klubie „Kwadrat” posłuchamy na żywo czeskiego jazzu.
Zapraszamy do wspólnego świętowania. Wszak następne takie stężenie jazzu czeka nas w naszym mieście dopiero za rok.

Projekt „Alternatywa bez granic – warsztaty i prezentacje” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.


jck
jck

Strona główna Firma Polityka Prywatności Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009