Fascynacje 3 [fotografia] - wystawa JTF-u
2017-02-04

04.02.2017, godz. 16:00
Galeria pod Brązowym Jeleniem, ul. 1 Maja 60


Fotograficzne fascynacje.
Fotografujemy by zatrzymać chwilę, by utrwalić wrażenie, grę świateł lub piękno otaczającego nas świata. Nie ma znaczenia czy jest to niedostępny szczyt górski, czy roślinka w przydomowym ogródku. Ważne jest by umieć to dostrzec, a następnie umiejętnie uchwycić w kadrze.
Jak w każdej dziedzinie sztuki podział na podkategorie fotografii artystycznej jest trudny i stosunkowo płynny. Istnieje wiele typów fotografii, sposobów fotografowania a następnie przetwarzania zarejestrowanego obrazu. To sprawia iż każdy fotograf zyskuje swój własny, charakterystyczny i rozróżnialny styl. Tak się właśnie dzieje w zaprezentowanych przez nas obrazach. Żyjemy w bardzo ciekawych czasach także z fotograficznego punktu widzenia. Na naszych oczach – w trakcie jednego pokolenia, dokonały się zasadnicze zmiany.
W dobie programów graficznych funkcjonujący do niedawna podział na fotografię analogową i cyfrową dawno się zdezaktualizował. Obecnie nie ma znaczenia, czy w procesie powstania obrazu fotograficznego wykorzystano materiał światłoczuły w postaci kliszy, która następnie została zeskanowana, a zapis przekształcono do postaci kodu 0-1-kowego, czy też powstał on bezpośrednio w efekcie zadziałania urządzenia optoelektronicznego zwanego matrycą światłoczułą aparatu cyfrowego. W rezultacie tak powstały obraz zapisany cyfrowo zostaje przesłany do urządzenia drukującego - ploterów i temu podobnych elektronicznych urządzeń peryferyjnych, które wyparły powiększalniki z procesu tworzenia odbitki fotograficznej. Wszystko to sprawiło, iż proces tworzenia obrazów uległ znacznemu ułatwieniu i uproszczeniu. Nie oznacza to jednak, że każde powstałe zdjęcie zyskuje miano obrazu artystycznego. By tak się stało trzeba dodać do niego choćby odrobinę własnego wkładu twórczego, własnej inwencji. Trzeba wprowadzić konieczne zmiany zgodne z kanonem sztuki, dodać własny pomysł na widzenie świata, przemycić własną myśl.
Zebrane przez członków Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego prace składające się na 3-ią już edycję wystawy „Fotograficznych fascynacji” zostały wykonane zarówno w technice barwnej jak i monochromatycznej. Reprezentują zarówno fotografię reportażową, portretową, makrofotografię, jaki i wiele innych.
Mamy nadzieję że, nasze obrazy sprawią, iż każdy z oglądających będzie w stanie znaleźć w nich coś ciekawego, coś co skłoni do własnych przemyśleń, co sprowokuje i zaowocuje powstawaniem lepszych obrazów. Marek Rawski

- wstęp wolny -
jck
jck

Strona główna Firma Polityka Prywatności Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009